Producenci
Promocje
sandały górskie AVALANCHE wyprzedLikwidac39-46
sandały górskie AVALANCHE wyprzedLikwidac39-46
129,00 zł 39,00 zł
szt.
rękawiczki nitrylowe DERMIK  100szt L
rękawiczki nitrylowe DERMIK 100szt L
49,00 zł 14,00 zł
szt.
rękawiczki nitrylowe KRUTEX 100 szt L
rękawiczki nitrylowe KRUTEX 100 szt L
49,00 zł 14,00 zł
szt.
rękawiczki nitrylowe MEDICARE zarys 100szt L
rękawiczki nitrylowe MEDICARE zarys 100szt L
49,00 zł 14,00 zł
szt.
rękawiczki nitrylowe MASTER GLOVE 100szt XL
rękawiczki nitrylowe MASTER GLOVE 100szt XL
49,00 zł 14,00 zł
szt.
Rękawiczki nitrylowe DOMAN 100 szt XL
Rękawiczki nitrylowe DOMAN 100 szt XL
49,50 zł 14,00 zł
zestaw
Baniak na wodę pitną 8L  NASCHEM składany z kranikiem
Baniak na wodę pitną 8L NASCHEM składany z kranikiem
19,90 zł 12,90 zł
zestaw
Jakie certyfikaty powinny mieć maseczki ochronne?

Jakie certyfikaty powinny mieć maseczki ochronne?

Na ulicy, w urzędach, w parkach, sklepach, kościołach, targowiskach – 16 marca 2020 roku wprowadzono powszechny obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Od tego dnia ceny profesjonalnych maseczek wzrosły, a na rynku pojawiły się maseczki, których użyteczność była zerowa. Zarówno maseczki wykorzystywane w placówkach medycznych, jak i te przeznaczone dla osób niewykonujących zawodów medycznych muszą spełniać określone wytyczne. Jakie?

Maski certyfikowane, czyli jakie?

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady z 9 marca 2016 roku, środki ochrony osobistej legalnie dystrybuowane w Unii Europejskiej muszą zawierać oznaczenie CE, numer uprawnionej jednostki certyfikującej, oznaczenie normy EN 149 oraz oznaczenie wskaźnika poziomu filtracji. Symbol CE oznacza, że produkt jest zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej. Certyfikat CE dla danych typów produktów nadawać mogą tylko konkretne instytucje, znajdujące się na liście NANDO. Oznaczenie CE powinno być uzupełnione numerem jednostki uprawnionej do jego wydania. Lista instytucji wraz z numerami znajduje się na stronie Komisji Europejskiej. Produkty pochodzące od producentów spoza listy nie zostały legalnie dopuszczone do obrotu i mogą zagrażać zdrowiu. Dodatkowo na każdym opakowaniu dystrybuowanym w UE musi być widoczne oznaczenie normy. W przypadku środków ochrony osobistej obowiązuje norma EN 149. Istotny jest również poziom filtracji zapewniany przez maskę. Maski FFP1 filtrują co najmniej 80% znajdujących się w powietrzu cząsteczek do wielkości 0,6 μm, FFP2 94%, a FFP3 99%. Dopiero zakup maseczek zgodnych z wytycznymi pozwala mieć pewność ich prawidłowego działania.

Produkty do powszechnego stosowania

Poza maseczkami chirurgicznymi i filtrującymi funkcję ochronną i przeciwwirusową spełniają także maseczki materiałowe. Mogą się w nie zaopatrywać osoby, które nie wykonują zawodów medycznych. Ale nawet te produkty powinny spełniać określone wytyczne. Maseczki mogą być wykonane z tkanin minimum 1 klasy palności – bawełnianych, bawełnianych z domieszką elastanu lub z lnem, lnianych, poliestrowych, wiskozowych z domieszką poliestru lub z fizeliny. Materiał powinien mieć możliwość prania w temperaturze 60°C oraz posiadać certyfikat STANDARD 100 OEKO-TEX. Jeśli maseczka wykonana jest z materiału o niskiej gramaturze, musi posiadać zwielokrotnioną liczbę warstw tkaniny. W środkowej części maseczka powinna mieć zakładki umożliwiające dopasowanie maseczki do kształtu twarzy, a z tyłu troki lub gumkę, umożliwiające zaczepienie maseczki o uszy. Podczas kupna produkt powinien być zapakowany w indywidualne opakowanie, zawierające dane producenta.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl